Galerie Josefa Jíry

Maloskalská galerie Josefa Jíry v Boučkově statku představuje sbírku obrazů a plastik více než 120 českých výtvarníků 20. století. Samostatnou část tvoří stálá přehlídka tvorby zdejšího rodáka, akademického malíře Josefa Jíry. V prvním patře je umístěna vlastivědná expozice o historii Maloskalska, doplněná dobovými snímky, pohlednicemi a dokumenty, včetně pásma panoramatických rytin, zachycující Jihoseverní spojovací dráhu z Liberce do Pardubic.

Galerie je otevřena od května do konce září a v této době pořádá pravidelné výstavy soudobých umělců v rámci Maloskalského výtvarného léta.

O vánocích můžete navštívit Český betlém v životní velikosti od Josefa Jíry.

Více informací a připravované výstavy najdete na stránkách www.maloskalskagalerie.cz

 

Josef Jíra

Je jedním z nejvýraznějších umělců narozených mezi lety 1925-1930. Malíř a grafik Josef Jíra se narodil v Turnově, ale své dětství prožil na Malé Skále, kde se seznámil s tradičním způsobem života na vesnici spojeným s lidovými zvyky, což se později projevilo v jeho tvorbě. Jíra od raného dětství projevoval zálibu v kreslení, a tak ho jeho otec nechal v roce 1942 zapsat na odbornou šperkařskou školu v Turnově. V roce 1946 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, kterou ukončil v roce 1952. V roce 1957 spoluzaložil uměleckou skupinu M57 - podle vinárny v Makarské a roku založení. V témže roce získal ateliér na Letné, který opustil až v roce 1982. V roce 1992 založil galerii výtvarného umění na Boučkově statku a o čtyři roky později se zasloužil o znovuobnovení kaple sv. Vavřince na Malé Skále, do které namaloval křížovou cestu. V roce 2000 vyřezal maloskalský betlém. Ten můžete vidět v předvánočním čase ve stodole Boučkova statku.

Přátelil se Janem Bauchem a Vladimírem Komárkem. Mezi jeho často citované výtvarné počiny též patří ilustrování Hrabalova Městečka u vody a Olbrachtova Goleta v údolí. Mezi uzlové momenty jeho výtvarného života patří cyklus Velikonočních obrazů a cyklus Oči.

Zdroj: http://www.vejmenek.cz/maloskalsko/bouckuv-statek/galerie/

 

 

 

Hostinec u Boučků Vám nabízí vynikající českou kuchyni, svatební hostiny, večírky, oslavy všech druhů, firemní akce.

 

Otevírací doba

dnes zavřeno

Rezervace

+420 728 570 958

Adresa

Vranové 1.díl 12, Malá Skála

 

Platba možná v hotovosti i platební kartou, stravenky nepřijímáme.

Hostinec U Boučků, Malá Skála

Vynikající česká kuchyně, kteru pro Vás připravujeme z kvalitních surovin

Boučkův statek, Maloskalská galerie Josefa Jíry

 

Tešíme se na Vaši návštěvu!